BOSCH professional intelligens mérőműszerek

 
MEGVAN HOGY MIT, DE NEM TUDOD HOGYAN ÉS MIVEL?

 

Mi a mérés?
A mérés egy adott tárgy (a mérendő tétel) fizikai jellemzőinek meghatározása ismert méretekkel (mérési mennyiségekkel) történő gyakorlati összehasonlítás útján.
 
A közvetlen mérés során a mért értéket közvetlenül (pl. a mérővonalzót a mérendő tárgyra helyezve) kapjuk. A közvetlen mérés történhet mérővonalzóval, mérőszalaggal, digitális dőlésmérővel vagy mérőkörzővel. A közvetlen mérés viszont nagyon idő- és munkaigényes, nagy távolságok esetén fontos a pontosság (újra)ellenőrzése is.

A hosszúságmérés mértékegységeinek rövid története

Az emberi láb használata viszonyítási alapként
Régen az emberi test szolgált viszonyítási alapként. Az első ismert, mérésre szolgáló testrész a láb volt. 1 láb a lábon a nagylábujjtól a sarokig mért távolságot jelentette.

A könyök használata viszonyítási alapként
A könyök az ujjak hegyétől a könyökig mért távolságot jelölte. Ezt használták az ókori Mezopotámiában, Egyiptomban és Rómában is. Bizonyos országokban, például az Egyesült Államokban még ma is emberi testrészen alapuló mértékegységeket alkalmaznak, ilyen pl. a yard, a láb, a hüvelyk.

A Föld méreteinek használata összehasonlítási alapként
Ahogy az ipar növekedni kezdett, szükségessé vált a hosszúság mértékegységének egységesítése világszerte. Az európai országokban folytatott diskurzus nyomán Franciaország a méter bevezetését javasolta 1791-ben. Akkor az északi sark és az egyenlítő közötti délkör távolság szolgált referenciaként. 1793-ban a Francia Nemzetgyűlés új hosszmértékegységet határozott meg: a métert a párizsi délkör kvadránsa, azaz az északi sark és az egyenlítő Párizson át vezető távolságának 10 milliomod részeként definiálták.

A fénysebesség használata összehasonlítási alapként
A Földet alapul véve már kezdettől fogva nehéz volt a mérés. Idővel problémát jelentettek a méteretalon elkészítése és öregedése miatti hibák is. Ezért mindig új viszonyítási alapot kerestek. A lézertechnológia fejlődésének köszönhetően a méter hosszát 1983-ban a fénysebesség és az idő alapján határozták meg. A méter 1983-ban meghatározott és ma is érvényes definíciója: A méter a fény által a vákuumban a másodperc 1/299 792 458-ad része alatt megtett út hossza.

Hagyományos és új technológiák

A BOSCH innovatív technológiájának köszönhetően a digitális mérés hagyományos módszerekkel kombinálható. A hagyományos és új módszerek együttes használata időt és költséget takarít meg és mindemellett sokkal pontosabb.

A digitális mérés olyan mérési módszer, melynek során az analóg jeleket digitális jelekké alakítja, majd így dolgozza fel a mérőműszer. Lehetséges a digitális jel (pl. impulzus) követlen feldolgozása is. Az eredményeket digitális műszer vagy kijelző jeleníti meg.

A BOSCH digitális lézeres távolságmérői, digitális szögmérői, digitális dőlésmérői és mérőkerekei nagy segítséget nyújtanak a mérési feladatok gyors és pontos elvégzéséhez, bárhol és azonnal.

Lássuk hát, hogyan működnek!

Lézeres távolságmérő

A mérés során a műszer lézersugarat bocsájt ki. A lézert a mért tárgy visszaveri, a visszatükröződést pedig a távolságmérő érzékelője befogja. A távolságot a műszer elektronikusan számítja ki a lézerjel adása és vétele között eltelt időbeli eltérés alapján. A mérés eredményét konvertálja, majd méterben, centiméterben, milliméterben, vagy hüvelykben és lábban fejezi ki. A lézeres távolságmérő nagy precizitású mérőeszköz távolságok méréséhez. Sokféle lézeres mérőeszköz létezik, az egyszerű hosszméréstől a fejlettebb modellekig, amelyek kitűzéshez méretezési és kamerás iránybeállítási funkciókkal is rendelkeznek. Néhány modell vezeték nélkül csatlakozik okostelefonhoz vagy tablethez, így a mérési értékek fényképre vagy alaprajzra vetíthetők. A lézeres mérőműszerekkel tehát egyszerűen, precízen és gyorsan dolgozhatsz. A távolságmérők általában piros lézerrel működnek, ez az elterjedt az iparban. Lézeres mérőeszközeink egy része zöld lézerrel működik, amely emberi szemmel jobban látható, mint a piros lézer.
Felhasználási terület: közvetett mérési funkció a magasságok és távolságok egyszerű meghatározásához – a nehezen elérhető helyeken is, az anyagszükséglet, például festék, csempe, kábel, padló, tapéta és állványzat mennyiségének pontos meghatározása, térfogatok egyszerű kiszámítása, pl. hőigény meghatározásához fűtési rendszerek esetén.
Legfőbb előnyök: kiemelkedő pontosság (hosszú távolságon is), a lézersugár különleges fókuszáltsága miatt a célpont nagyon kicsi a mért tárgyon, a célpont jól látható, rendkívül gyorsan elkészül a mérés, nem létezik pontosabb mérés a lézerrel végzett mérésnél, az adatok intelligens módon átvihetők okostelefonra és tabletre. 

Lejtésmérő
 
A digitális szintező belső érzékelővel van ellátva, amely a gravitációhoz beállítja magát. Ha a digitális szintező pozíciója a gravitációhoz képest módosul, az érzékelő megméri az eltérést, és azt digitális értékként megjeleníti a kijelzőn. Az eredmény megjeleníthető fokban (°), százalékban (%) és milliméter per méterben (mm/m). A lejtésmérő műszerrel lejtők, emelkedők szöge, tárgyak süllyedése határozható meg a gravitáció irányában. A lejtésmérést a függőlegestől, illetve a vízszintestől való eltérés mérésére és jelzésére alkalmazzuk.
Felhasználási terület: a megfelelő lejtés meghatározása, pl. teraszépítésnél, hogy az esővíz lefolyjon, konyhai berendezések, sütők, tűzhelyek, ablak és lépcső pontos beigazítása.
A legfőbb előnyök: az eredmény digitálisan, nagy precizitással jelenik meg, a digitális szintezők pontosabbak, gyors mérés.
 
Elektronikus szögmérő
 
Az elektronikus szögmérő elfordulásérzékelővel van felszerelve, amely a jelet belsőleg küldi. Az elfordulásérzékelő méri a szögmérő két szára közötti szöget (másodpercenként többször), és az eredményt a teljes körhöz (360°) viszonyítja. Az aktuális szög digitálisan jelenik meg a kijelzőn. A szögmérővel pl. fokban kifejezett szögek kiszámítása, illetve kijelölése végezhető. A szögméréssel munkadarabok és komponensek egymáshoz képesti elhelyezkedése határozható meg. Általában a gyakran használt szögmértékek tárolhatók is. Az egyszerű és dupla leszabási, illetve gérszögek automatikus kiszámítása minden egyéb segédeszköz nélkül az ilyen szögmérőkkel már szinte gyerekjáték.
Felhasználási terület: gyors és pontos szögmérés, illesztési szög kiszámítása egyetlen kattintással.
A legfőbb előnyök: pontosság, hosszú távon stabil, közvetlenül megjeleníti a mérés eredményét, a mérési érték tárolható (megjegyzi, ez lehetővé teszi a kényelmes mérést olyan helyeken is, amelyek közvetlenül nem, vagy csak nagyon nehezen beláthatók), illesztésiszög-kereső funkció (további segédeszközök nélkül automatikusan kiszámítja a szimpla és dupla illesztési szöget, ferdeszöget).
 
Mérőkerék
 
A mérőkerék meghatározott kerülettel rendelkezik, különböző méretekben kapható. A keréken lévő tárcsa minden fordulatot mér, tehát mechanikusan számol és ezt centiméterben vagy méterben kijelzi a kijelzőn. A könnyű mérőkerék tisztán mechanikusan méri a távolságot járás közben, ezáltal a távolságok egyszerű kiszámításának hatékony módját biztosítja. Különösen az ívek pontos mérését segíti elő. Annak ellenére, hogy a mérőkerék mechanikai és nem digitális távolságmérő eszköz, tökéletesen megfelelő és kényelmes eszköz pl. az utak mérésére.
Felhasználási terület: mérések útépítésnél a megfelelő burkolati jelek pontos kijelöléséhez, pl. az előrajzoló készüléktől való távolság meghatározásával, parkolóhelyek tervezése.
A legfőbb előnyök: nagy stabilitás és tartósság, könnyen leolvasható és ütésnek ellenálló, könnyen visszaállítható, kényelmes használat, két pont közötti eredeti távolságot méri.
 

Mit kell figyelembe venni a mérés során?

Szélsőséges környezeti feltételek, pl. erős napsugárzás, köd vagy nagy eső esetén a lézeres távolságmérővel mérhető távolság csökken, mert a mérősugarat a környezet elnyelheti, ill. részben visszaverheti, és így hibás mérést eredményezhet.
A lézeres távolságmérővel elérhető legjobb eredmény érdekében fényvisszaverő felületre van szükség. Erre a vízfelületek és üvegfelületek nem alkalmasak, mivel elnyelik a mérősugarat, és így hibás eredményhez vezetnek.
A mérőműszer és a mért tárgy közötti térben nem lehet akadályozó tárgy, pl. a mérőkeréken ne legyen szabálytalanság.
Simán kell futnia, semmi akadály, pl. szennyeződés stb. nem akadályozhatja a távolságmérést.
Leejtést követően minden mérőműszert kalibrálni kell és be kell állítani.

 

Kapcsolódó termékek

© 2016 - 2024 KAMODY.hu